top of page
1kırmızıgenel.png

Nem

Dolgusu

Kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde cilt gereken nemi üretemez bu da cilt kuruluklarına neden olabilir. Cilt kuruluğu sadece kuru ciltlerde değil yağlı ciltlerde de görülebilecek bir sorundur. Genellikle nem ve yağ birbiri ile karıştırılsa da aslında çok farklı şeylerdir. Bu nedenle yağlı ciltlerin de bu dönemlerde yoğun bir şekilde neme ihtiyacı olmaktadır. Cilt kurulukları, cilt kırışıklarına neden olduğu için cilde ihtiyacı olan nemi vermek çok önemlidir bu nedenle de nem dolgusu olarak bilinen yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.

Nem dolgusu nedir; cilt aşısı olarak da isimlendirilen ve cilde gerekli olan nemi veren bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde en hızlı şekilde cildiniz ihtiyacı olan neme kavuşur böylece kırışıklıkların da büyük oranda önüne geçilir, daha parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşulur.

Nem Aşısının İçeriği Nedir? Zararlı Mıdır?

Nem dolgusu için yapılan nem aşısının içerisinde öncelikle N – Asetil Glukozamin bulunmaktadır. Bu organik madde hiyalüronik asit yapımında kullanılır ve doğal bir şekilde deride de yer almaktadır. Hiyalüronik asidin temel görevi nemi tutmaktır. Bunu da dokusunda bulunan hidrofiller yardımı ile yapar. Hidrofil “su boşlukları” olarak da bilinmektedir. Hiyalüronik asit de yapısındaki hidrofillerde suyu depo ederek, vücudun nem seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Bunun sonucunda da deride bulunan doğal nem faktörleri daha efektif bir şekilde çalışır ve kırışıkların görünümü de mümkün olduğu kadar azaltılır.

Nem aşısı içeriğinde ayrıca amino asitler, kolesterol, seramidler ve yağ asitleri de bulunmaktadır. Bu maddeler de cilde nem verme açısından büyük faydası olan doğal yağlar, minerallerdir. Cilt bu maddeler ile canlandıktan sonra daha fazla kollejen üretir.

Nem Aşısının Faydaları Nelerdir?

Cilt kuruluğu, cildin daha sağlıksız, renksiz, mat ve pul pul görünmesine neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda bu sorunlar daha belirgin bir şekilde görülür. Makyaj yapıldığında da yapılan makyajın kötü bir görüntüye neden olması, cildin neme ihtiyaç duyduğunu bir kere daha gösteren bir detay olmaktadır.

Nem aşısının içerisinde bulunan ve nem tutmayı sağlayan maddeler bu görüntülerin tamamını yok etmek için savaşır. Nem dolgusunun faydaları da bu noktada özellikle cildin daha parlak görünmesini sağlaması açısından ortaya çıkar. Nem aşısı yapılarak sağlanan nem dolgusu ise cilt daha pürüzsüz ve sağlıklı görünür.

bottom of page